Miejskie Centrum Ekologiczne
w Żywcu

wtorek, 02 października 2018

Zachęcamy do jesiennych spacerów

Zachęcamy do jesiennych spacerów
Jesień w tym roku gwałtownie przegnała lato. Z sandałów i letnich sukienek wskoczyliśmy od razu w cieplejsze buty i kurtki. Temperatury nie rozpieszczają, jednak mimo to zachęcamy do aktywnego wypoczynku na zewnątrz. Korzystajmy z promieni słonecznych, nasyćmy oczy jesiennymi krajobrazami i zażywajmy witaminy N jak natura. Trzymajmy z dala jesienną chandrę, jak długo się da. Przychodząc z pomocą przygotowaliśmy cykl artykułów z propozycjami ścieżek dydaktycznych regionu idealnych na jesienne spacery. Pierwsza z nich to

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Wzgórze Grojec”

Na spacer tą trasą potrzebujemy przeznaczyć od 2 do 3 godzin w zależności od tempa marszu. Szlak prowadzi przez najbardziej interesujące i charakterystyczne fragmenty wzgórza Grojec.

Wzgórze Grojec leży w centrum Doliny Żywieckiej, zajmując powierzchnię 7,5 km2. Opływają je dwie rzeki: Soła i Koszarawa. Znaczna część Grojca znajduje się w granicach administracyjnych Miasta Żywca. W obrębie wzgórza wyróżnić można kilka wzniesień. Najważniejsze z nich to: Mały Grojec (422 m n. p. m.), Średni Grojec (475 m n. p. m.) oraz Duży Grojec (612 m n. p. m.).


Wędrówkę rozpoczynamy od miejsca w którym umiejscowiona jest kładka dla pieszych na rzece Koszarawie. Trasa przebiega w znacznej części wzdłuż żółtego szlaku turystycznego prowadzącego z Centrum Żywca na szczyt Grojca i dalej do Browaru Żywiec. Szczegółowy przebieg ścieżki obrazuje mapa nr 1.

Na trasie zlokalizowane zostały przystanki, przybliżające różnorodne, niejednokrotnie unikalne dla regionu ekosystemy. Wśród bogatej flory tego fragmentu Beskidów znajdziemy wiele rzadkich gatunków roślin tj. tojad lisi.

Tojad lisi (Aconitum Vulparia) – gatunek występujący w Polsce jedynie w Kotlinie Żywieckiej, który został odkryty właśnie na wzgórzu Grojec.

Na trasie zlokalizowane są również siedliska tj. murawa kserotermiczna, zarośla leszczynowe. W ramach spaceru zobaczymy ponadto jeden z pięciu zachowanych w Kotlinie Żywieckiej pieców wapienniczych. Wapno uzyskiwano w procesie termicznego rozpadu wapienia cieszyńskiego, surowca wydobywanego w północnej części wzgórza Grojec. Skutkiem tej działalności jest charakterystyczne ukształtowanie terenu tzw. wyrobiska.

Gdy osiągniemy szczyt Średniego Grojca, będziemy mogli nasycić oczy przepięknym widokiem na Kotlinę Żywiecką i otaczające ją pasma górskie. Podążając dalej ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą zdobędziemy szczyt Dużego Grojca, miniemy las powstały w wyniku sztucznego nasadzenia, torfowiska wysokie oraz las naturalny.Bibliografia:
  1. Paweł Nejfeld „Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Wzgórze Grojec””, Żywiec 2001

Przeczytaj także...

Daj butelce drugie Życie!

Daj butelce drugie Życie!

Trwa akcja Grupy Żywiec pod hasłem „Daj butelce drugie życie”, w ramach której promowane jest oddawanie do sklepów butelek zwrotnych po piwie.

IX Runda Konkursu Fotograficznego

IX Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy IX rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Września. Zilustruje ono kolejną z kart kalendarza na Rok 2020.

Spotkanie z Prezesem Zarządu Okręgu Ligii Ochrony Przyrody

Spotkanie z Prezesem Zarządu Okręgu Ligii Ochrony Przyrody

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie z Panem Tadeuszem Ogorzałek Prezesem Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Nowym Sączu, które odbędzie się w dniu 18 września 2019 br., o godz. 11.00.  (środa) w Urzędzie Miejskim w Żywcu.VIII Runda Konkursu Fotograficznego

VIII Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy VIII rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Sierpnia. Zilustruje ono kolejną z kart kalendarza na Rok 2020.

VII Runda Konkursu Fotograficznego

VII Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy VII rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Lipca. Zilustruje ono kolejną z kart kalendarza na Rok 2020.

Spotkania

Spotkania "Przyroda budzi się wiosną" już za nami!

Dziś w Miejskim Centrum Ekologicznym gościliśmy trzy grupy: seniorów, dzieci z przedszkola nr 2 oraz dzieci z przedszkola "Mały Naukowiec" w Żywcu. Wszyscy uczestniczyli w spotkaniu pn. "Przyroda budzi się wiosną".

Młodzi studenci w Miejskim Centrum Ekologicznym

Młodzi studenci w Miejskim Centrum Ekologicznym

Po wręczeniu dyplomów przez Burmistrza Antoniego Szlagora oraz Dziekana Wydziału dr Bogusława Wyleciała, młodzi studenci odwiedzili nasze Miejskie Centrum Ekologiczne.VI Runda Konkursu Fotograficznego

VI Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy VI rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Czerwca. Zilustruje ono kolejną z kart kalendarza na Rok 2020.

Jak długo rozkładają się śmieci?

Jak długo rozkładają się śmieci?

Liczba odpadów jakie produkujemy rośnie w zatrważającym tempie. Przeciętny Polak wg danych GUS w 2018 wyprodukował 312 kg odpadów, to o 9 kg więcej niż w roku wcześniejszym, a o 29 kg niż w 2015 roku!

11 maja - Dzień bez Śmiecenia

11 maja - Dzień bez Śmiecenia

Dzisiaj 11 maja już po raz 13 obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. W tym dniu w 2007 roku rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62.

V Runda Konkursu Fotograficznego

V Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy V rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Maja. Zilustruje ono kolejną z kart kalendarza na Rok 2020.

Akcja edukacyjna

Akcja edukacyjna "#SegregujeMy".

Zapraszamy wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "#SegregujeMy".

IV Runda Konkursu Fotograficznego

IV Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy IV rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Kwietnia. Zilustruje ono kolejną z kart kalendarza na Rok 2020.

"Dzieciaki lubią zwierzaki"

Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu we współpracy ze Stajnią Miejską - Mini Zoo rozpoczynają akcję "Dzieciaki lubią zwierzaki".

III Runda Konkursu Fotograficznego

III Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy III rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Marca. Zilustruje ono kolejną z kart kalendarza na Rok 2020.

Mamy Zdjęcie Lutego!

Mamy Zdjęcie Lutego!

Dziś o godz. 14:00 zakończyło się głosowanie internetowe na Zdjęcie Lutego, odbywające się w ramach II rundy Konkursu fotograficznego pn. "Żywiec moim okiem".

Ferie, Ferie i po Zwierzo-Feriach!

Ferie, Ferie i po Zwierzo-Feriach!

To już ostatni dzień żywieckich Zwierzo-Ferii. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za zapał, zaangażowanie i dobrą energię. Cieszymy się, że tak licznie uczestniczyliście w zaplanowanych przez organizatorów wydarzeniach. 

Już trzy dni Zwierzo-Ferii za nami

Już trzy dni Zwierzo-Ferii za nami

Trwają ZWIERZO-FERIE w żywieckim Parku Habsburgów. Za nami kolejne dni pełne nowych doświadczeń i praktycznej wiedzy.

Głosowanie na zdjęcie Lutego

Głosowanie na zdjęcie Lutego

Wczoraj zakończyliśmy rekrutację do II rundy konkursu pn. "Żywiec moim okiem". Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, za które serdecznie dziękujemy.

Za nami pierwszy dzień ZWIERZO-FERII

Za nami pierwszy dzień ZWIERZO-FERII

Wczoraj rozpoczęliśmy ZWIERZO-FERIE w żywieckim parku Habsburgów. Na pierwszy rzut poszły zajęcia "Zostań opiekunem zwierząt". 

Zwierzo-Ferie w Żywcu

Zwierzo-Ferie w Żywcu

Serdecznie zapraszamy na Zwierzo-Ferie, które organizowane są w dniach od 19.02.19 - 22.02.19 w Żywieckim Parku Habsburgów.

II Runda Konkursu Fotograficznego

II Runda Konkursu Fotograficznego

Otwieramy II rundę konkursu fotograficznego "Żywiec moim okiem", w której wybierzemy zdjęcie Lutego. Zilustruje ono jedną z kart kalendarza na Rok 2020.

Spotkanie w MCE z okazji Dnia Ligi Ochrony Przyrody

Spotkanie w MCE z okazji Dnia Ligi Ochrony Przyrody

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie z dr Jolantą Mol Prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Katowicach, które odbędzie się w dniu 11 stycznia 2019 br., o godz. 11.00. (piątek) w Urzędzie Miejskim w Żywcu w siedzibie Miejskiego Centrum Ekologicznego (budynek „A”, II piętro, pok. 201).

I RUNDA Konkursu Fotograficznego

I RUNDA Konkursu Fotograficznego

Zapraszamy do udziału w Konkursie Fotograficznym "Żywiec moim okiem", w ramach którego w 12-tu niezależnych rundach zostanie wybranych 12 zdjęć, które posłużą do zilustrowania Kalendarza na Rok 2020. 

Zaproszenie na Dzień Roślin Wiecznie Zielonych w MCE

Zaproszenie na Dzień Roślin Wiecznie Zielonych w MCE

W środę 19 grudnia w godzinach 11:00 – 14.00 zapraszamy do Miejskiego Centrum Ekologicznego w Żywcu na Dzień Roślin Wiecznie ZielonychProgram spotkania zapowiada się niezwykle interesująco. Adresowany jest przede wszystkim do osób starszych: rencistów, emerytów, ale mile widziane będą wszyscy, którzy wybiorą się do MCE, by wziąć udział w zajęciach.

Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego

Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego

Wczoraj wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu plastycznego "Gatunki chronione na obszarze projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego".

Spotkanie z organizatorami akcji Czyste Beskidy

Spotkanie z organizatorami akcji Czyste Beskidy

W piątek w Miejskim Centrum Ekologicznym odbyło się spotkanie reprezentantów placówek oświatowych z terenu Miasta Żywca z organizatorami akcji "Czyste Beskidy", którzy przekonywali, że aby zrobić coś wartościowego wcale nie trzeba wielkich nakładów finansowych. 

Dzień Roślin Wiecznie Zielonych

Dzień Roślin Wiecznie Zielonych

Z okazji Dnia Roślin Wiecznie Zielonych, obchodzonego 19 grudnia ogłaszamy akcję "Adoptuj Rośliny" w Miejskim Centrum Ekologicznym. Wzorując się na popularnej wśród amatorów książek akcji bookcrossingu, zapraszamy wszystkich, dużych i małych do aktywnego włączenia się w nasze działania. 

Znamy laureatów konkursu plastycznego

Znamy laureatów konkursu plastycznego

Znamy laureatów konkursu plastycznego Gatunki chronione na obszarze projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego".

Podsumowanie cyklu zajęć przyrodoznawczych, ruchowych oraz gier terenowych

Podsumowanie cyklu zajęć przyrodoznawczych, ruchowych oraz gier terenowych

30 listopada zakończyliśmy trwający od 15 października cykl zajęć przyrodoznawczych, ruchowych oraz gier terenowych organizowany na ścieżce dydaktycznej utworzonej w ramach projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego".


Mija termin składania prac w konkursie plastycznym

Mija termin składania prac w konkursie plastycznym

Przypominamy że już we wtorek 20 listopada upływa termin na składanie prac plastycznych w konkursie organizowanym przez Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu. Konkurs pn. "Gatunki chronione na obszarze projektu pn. Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego" ma na celu ...

Konkurs EkoSelfie - Pokaż jak ratujesz planetę

Konkurs EkoSelfie - Pokaż jak ratujesz planetę

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie EcoSelfie organizowanym przez Federację Polskich Banków Żywności w ramach kampanii "Marnując żywność marnujesz planetę". Kampania ma zwrócić uwagę na skutki ekologiczne marnowania żywności, której w samej Polsce marnuje się tyle, ile wystarczyłoby do nakarmienia wszystkich mieszkańców Warszawy przez 10 lat! 

Październik z MCE

Październik z MCE

Październik upłynął w tym roku bardzo aktywnie w Miejskim Centrum Ekologicznym. Rozpoczęliśmy cykl zajęć ruchowych, przyrodoznawczych oraz gier terenowych. Od otwarcia ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej biegnącej wzdłuż Koszarawy, Soły i Jeziora Żywieckiego oraz otwarcia Miejskiego Centrum Ekologicznego, wiele osób w różnym wieku miało okazję skorzystać z oferty MCE i uczestniczyć w spacerach ...

Kolejna runda gry terenowej TROPICIELE NATURY

Kolejna runda gry terenowej TROPICIELE NATURY

Zachęcamy do udziału w rodzinnej grze terenowej TROPICIELE NATURY organizowanej na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu w ramach projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego". 

Weekend na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu

Weekend na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu

Serdecznie zapraszamy do zaplanowania weekendowego wypoczynku z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej biegnącej wzdłuż Koszarawy, Soły i Jeziora Żywieckiego.

Rodzinna gra terenowa TROPICIELE NATURY

Rodzinna gra terenowa TROPICIELE NATURY

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi rodzinnej gry terenowej TROPICIELE NATURY organizowanej na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu w ramach projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego".

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny "Gatunki chronione na obszarze projektu pn. Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego"

Otwarcie Miejskiego Centrum Ekologicznego w Żywcu

Otwarcie Miejskiego Centrum Ekologicznego w Żywcu

15 października odbyło się uroczyste otwarcie Miejskiego Centrum Ekologicznego w Żywcu utworzonego i wyposażonego w ramach projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego".

Otwarcie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej

Otwarcie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej

Otwarcie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej utworzonej w ramach zadania pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i jeziora Żywieckiego".

Międzypokoleniowe zajęcia ruchowe na ścieżce dydaktycznej

Międzypokoleniowe zajęcia ruchowe na ścieżce dydaktycznej

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi międzypokoleniowych zajęć ruchowych, organizowanych na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu w ramach projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego".

Spacery przyrodoznawcze z przewodnikiem dla seniorów

Spacery przyrodoznawcze z przewodnikiem dla seniorów

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi spacerów przyrodoznawczych z przewodnikiem dla seniorów organizowanych na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu w ramach projektu pn. "Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego".

Uroczyste otwarcie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu

Uroczyste otwarcie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Żywcu

Burmistrz Miasta Żywca serdecznie zaprasza mieszkańców Miasta Żywca i okolic na uroczyste otwarcie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej utworzonej w ramach projektu pn. „Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego” 

Ścieżka dydaktyczna na ukończeniu

Ścieżka dydaktyczna na ukończeniu

Trwają ostatnie prace na ścieżce dydaktycznej biegnącej wzdłuż Koszarawy, Soły i Jeziora Żywieckiego współfinansowanej w ramach projektu pn. „Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego”.

Światowy dzień ptaków

Światowy dzień ptaków

1 października obchodzimy światowy dzień ptaków. W związku z realizacją projektu pn. ”Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego” którego celem jest wzmocnienie mechanizmów ochrony różnorodności biologicznej w regionie, Miasto Żywiec podjęło działania ochronne dla pluszcza - gatunku chronionego. 

Spotkanie informacyjne - czyste powietrze

Spotkanie informacyjne - czyste powietrze

Ministerstwo Środowiska zaprasza na spotkanie w sprawie programu „Czyste powietrze”, które odbędzie się w dniu 01.10.2018 r. w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, al. Wolności 4 o godzinie 18:00. Zapraszamy wszystkie osoby z Żywca, którym leży na sercu poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie niskiej emisji w naszym mieście.